OPTIMA - Digital wave

Jak legalnie wzmocnić sygnał GSM?

Choć problem ten zdarza się coraz rzadziej, wciąż jest wiele miejscowości, których mieszkańcy zmagają się z nim na co dzień. Chodzi o słaby zasięg telefonii komórkowej. Domy w lesie, budynki znacznie oddalone od nadajników czy wykonane z grubych materiałów izolujących przepływ fal to najczęstsze obiekty, w których pojawiają się kłopoty ze sprawnością przesyłu danych. Sprawdź, jak legalnie wzmocnić sygnał GSM, by móc w pełni korzystać z nowoczesnych technologii.

Na czym polega kłopot z zasięgiem GSM?

Kiedy użytkownik znajduje się w strefie, w której pojawiają się trudności z docieraniem zasięgu sieci, występują zakłócenia podczas korzystania z telefonu. Bardzo często rozmowy są zniekształcane, dochodzi do krótkich przerw w łączności uniemożliwiających sprawną komunikację, a nawet rozłączania rozmów.

Zdarza się i tak, że przez długi czas nie można w ogóle skorzystać z aparatu, wykonać połączeń wychodzących czy odbierać przychodzących. Użytkownik staje się nieosiągalny. Co więcej, bywają miejsca, w których zasięg pojawia się wyłącznie sporadycznie. W takich sytuacjach przyda się wzmacniacz sygnału GSM, którego legalność nie będzie budziła wątpliwości. Jeżeli postanowisz skorzystać z tego typu urządzenia, pamiętaj o tym, by stosować się do obowiązujących przepisów aby nie popaść w konflikt z prawem.

Kiedy występują trudności w korzystaniu z telefonu?

Obecna infrastruktura jest stale rozbudowywana. Wciąż można dostrzec nowe maszty pojawiające się zarówno w miastach, jak i poza nimi. Taki widok przestał też dziwić na terenach leśnych i w ich okolicach. Mimo tego dalej pojawiają się strefy, do których zasięg GSM nie dociera lub jest on mocno ograniczony. Czym jest to spowodowane?

Oczywiście chodzi o różnego rodzaju blokady przeszkadzające w sprawnym przesyle danych. Najczęściej kłopoty z prawidłowym funkcjonowaniem sieci telefonicznej zdarzają się w dolinach. Znaczne obniżenie terenu może być przyczyną niedocierania sygnału sieci z powodu barier, jakie stanowią zbocza wzniesień. Podobnie jest w lesie, gdzie przeszkodą są drzewa.

Bywa i tak, że zasięgu nie ma w budynkach, które stoją na otwartej przestrzeni, w dodatku niedaleko masztów. Jak to możliwe? Zakłócenia pojawiają się wtedy z powodu materiałów, z jakich obiekt został wzniesiony. Dotyczy to konstrukcji wykonanych ze świetnych izolatorów, które nie przepuszczają fal do wnętrza np. domu. Na szczęście są skuteczne sposoby na to, by legalnie wzmocnić sygnał GSM i rozwiązać swoje problemy komunikacyjne.

Zawsze zacznij od zgłoszenia problemu operatorowi

Najważniejsze, by w pierwszej kolejności, po zaobserwowaniu trudności z docieraniem zasięgu GSM, zgłosić problem swojemu operatorowi lub firmie, która może działać w jego imieniu. Możliwe, że przyczyna leży po stronie dostawcy usługi, a kłopot jest efektem m.in. awarii. Jeżeli tak, to masz szczęście, bo najpewniej usterka zostanie usunięta, a Ty będziesz mógł cieszyć się sprawną technologią.

Jeśli jednak po stronie podmiotu telekomunikacyjnego nie występują żadne uszkodzenia, prawdopodobnie będziesz musiał zakupić wzmacniacz sygnału GSM. Legalność jego użycia wymaga porozumienia z operatorem, pamiętaj, że nie możesz działać samodzielnie.

Jak legalnie wzmocnić sygnał GSM? Zleć operatorowi montaż wzmacniacza

Rozwiązaniem Twojego problemu będzie montaż legalnego wzmacniacza sygnałów GSM. Jest to urządzenie, którego zadaniem jest wychwycenie nadawanego przez maszt impulsu, jego zwielokrotnienie, a tym samym zwiększenie siły oddziaływania, czyli stworzenie warunków do jego skutecznego dotarcia do odbiorcy.

Dzięki temu możliwy jest jego dostęp nawet do miejsc znajdujących się na co dzień poza zasięgiem. Wzmacniacze sygnału GSM pozwalają mu przeniknąć przez grubą warstwę betonu wzmocnionego dodatkowymi materiałami izolującymi. Ich montaż pomoże stworzyć funkcjonalną infrastrukturę telekomunikacyjną w pomieszczeniach, w których do tej pory nie było możliwe prowadzenie rozmów.

Wzmacniacze sygnału GSM a legalność. Czy ich stosowanie jest zgodne z prawem?

Urządzenia te same w sobie są legalne. Natomiast ich samodzielna instalacja wykracza poza przepisy prawa. Jeżeli zatem borykasz się z problemem braku zasięgu w swoim domu czy budynku firmowym, musisz skontaktować się z operatorem. Stosowanie tego typu sprzętu w dużym stopniu oddziałuje na całą okoliczną sieć. Może on powodować zakłócenia, a nawet całkowicie przyczyniać się do zanikania sygnału. Właśnie dlatego wprowadzono regulację, by użytkownicy działający w sposób niekontrolowany nie paraliżowali infrastruktury.

Zatem legalnie wzmocnić zasięg GSM może wyłącznie operator, który ma do dyspozycji określoną, zarezerwowaną częstotliwość. Montaż przyrządu przez profesjonalistę rozwiąże Twój problem, a jednocześnie nie wpłynie destrukcyjnie na możliwości sieci i komfort odbierania danych przez innych użytkowników. Niekiedy może być konieczne zbudowanie nowej stacji bazowej lub zmiana kąta ustawienia anten. Wszystkie te aspekty rozważa operator, czasami ze wsparciem w formie kontroli pracownika UKE.

Zanim operator włączy wzmacniacz…

Instalacja sprzętu jest bardzo efektywna. Zanim jednak to nastąpi, możesz spróbować kilku prostych trików, które być może poprawią Twoją sytuację. Warto sprawdzić, czy pomocna będzie zmiana preferencji w ustawieniach telefonu. Przejdź z sieci 4G na 3G, a jeśli to nie przyniesie poprawy, włącz 2G. Starsza technologia nierzadko znacznie zwiększa jakość prowadzenia rozmów. Traktuj to jednak jako rozwiązanie tymczasowe, dopóki operator nie dokona montażu urządzenia wzmacniającego.

Postaw na profesjonalne rozwiązania – sprawdź naszą ofertę

Jeżeli masz problem z zasięgiem GSM w swoim domu czy firmie, skontaktuj się z nami. Sprawdź naszą ofertę, w której znajdziesz propozycję pomocy. Działamy legalnie, uzyskaliśmy wszelkie uprawnienia i pozwolenia od UKE i operatorów telekomunikacyjnych. Załatwiamy wszystkie formalności i rozwiązujemy kłopoty zgodnie z prawem, nie powodując zakłóceń w działaniu sieci. Korzystamy też z wysokiej jakości sprzętu, który gwarantuje skuteczność oraz trwałość.