OPTIMA - Digital wave

Jaki router LTE wybrać?

Specjalizujemy się w kompleksowym wykonywaniu systemów wzmacniania sygnału telefonii komórkowej w paśmie GSM, DCS, UMTS, LTE oraz 5G.

Jeśli narzekasz na słabą jakość sygnału internetowego w budynku, poprawa zasięgu być może zależy od jakości routera LTE. Zaopatrzenie się w to urządzenie jest niezbędne również wówczas, gdy zlecasz podłączenie internetu w domu, firmie czy urzędzie. W takim razie czym się kierować, poszukując najlepszego modelu? Poniżej udzielamy odpowiedzi na pytanie, podpowiadając, jak optymalnie wybrać router LTE.

Jak działa router LTE

Mobilny internet jest obecnie standardem, z którego korzysta większość użytkowników telefonii komórkowej. Podczas gdy jeszcze kilka lat temu dostęp do sieci w telefonach był mocno limitowany i dość drogi, obecnie niskim kosztem można zakupić relatywnie duże pakiety danych. Są one na tyle wystarczające, żeby korzystać z nich również do codziennego użytku domowego czy nawet w firmie. Właśnie do obsługi kart z internetem mobilnym służy router LTE, dzięki któremu możliwa jest znaczna poprawa zasięgu w porównaniu z jakością sygnału emitowanego przez urządzenie mobilne.

Czym się kierować przy wyborze routera LTE

Pod względem funkcjonalności i konstrukcji router LTE niczym nie różni się od standardowych modeli przeznaczonych do podłączenia internetu za pośrednictwem kabla. Jedyna odmienność polega na tym, że zamiast przewodów źródłem emitowanych danych jest karta SIM. I właśnie sposób jej podłączenia jest jednym z aspektów, które należy uwzględniać przy wyborze konkretnego egzemplarza. Mianowicie niektóre modele są wyposażone we wbudowany slot na kartę SIM, podczas gdy inne wymagają dokupienia osobnego modułu do jej obsługi, co generuje dodatkowe koszty i jest niewygodne.

Szybkość

Podstawowa kwestia, którą należy uwzględnić przy wyborze routera LTE, aby poprawa zasięgu internetu była odczuwalna, to górna szybkość przesyłu danych. Powinna ona wynosić nie mniej niż 150 Mb/s, przy czym wysokiej jakości modele wyróżniają się co najmniej kilkukrotnie większą prędkością. Przyjmuje się, że aby zapewnić sprawną obsługę najnowszych technologii internetowych wymagających szybkiej transmisji dużych ilości danych, potrzeba routera osiągającego szybkość min. 800 Mb/s.

Obsługiwane standardy sieci bezprzewodowych

Aby cieszyć się pełnią możliwości, jakie gwarantuje technologia LTE, należy upewnić się, że wybrany router obsługuje wysokie kategorie sieci bezprzewodowej – wskazuje się, że od kategorii 6. wzwyż można liczyć na wysoką jakość transmisji danych. Dlatego przy wyborze urządzenia należy sprawdzić, czy właśnie ten standard jest obsługiwany. Kolejny czynnik to wspierane przez dany router standardy Wi-Fi. Jeżeli zależy Ci na modelu wysokiej jakości, wybierz taki, który obsługuje standard Wi-Fi 5, czyli 802.11ac.

Rodzaj konstrukcji (mobilna i stacjonarna)

Jeżeli nie masz pewności, czy w Twojej lokalizacji obsługa LTE jest możliwa, kup urządzenie, które pozwala na połączenie z siecią za pośrednictwem portu Ethernet. Dzięki temu będzie można z niego z powodzeniem korzystać, nawet jeśli okaże się, że technologia LTE jednak nie wchodzi w grę. Duże znaczenie przy wyborze urządzenia ma także miejsce korzystania z internetu. Jeśli podłączasz się do sieci głównie w domu, wystarczy Ci model stacjonarny, podczas gdy dla osób, które często podróżują i chcą być online niezależnie od miejsca pobyt, lepszym rozwiązaniem jest mobilny router LTE.

Moc sygnału i zasięg

Wybór urządzenia powinien zależeć także od konstrukcji i powierzchni budynku. W wielkich domach z grubymi ścianami potrzebne są modele o dużej mocy i znacznym zasięgu sygnału, tak aby bez problemu docierał do wszystkich pomieszczeń. Z kolei w małych mieszkaniach w zupełności wystarczą routery LTE o przeciętnej lub niskiej sile emitowanego sygnału. Jednocześnie warto pamiętać, że w razie potrzeby poprawa zasięgu internetu jest możliwa poprzez zastosowanie specjalnego wzmacniacza.

Cena

Wszystkie powyżej omówione zmienne wpływają na cenę urządzenia, dlatego jeśli poszukujesz mocnego, zaawansowanego, szybkiego modelu obsługującego najnowsze i najwyższe standardy, zapłacisz za niego co najmniej kilkaset zł. Z kolei ceny najtańszych routerów LTE wynoszą kilkadziesiąt złotych. Krótko mówiąc, wybór jest bardzo szeroki, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie.