OPTIMA - Digital wave

Czym jest sygnał LTE?

Choć technologia ta jest już powszechnie stosowana, warto wyjaśnić, czym jest LTE. Nazwa skrótu pochodzi od angielskiego Long Term Evolution i oznacza nowoczesny standard bezprzewodowego przesyłu danych. Został on stworzony w celu zwiększenia efektywności łączy 4G. Pozwala na szybkie przesyłanie danych, co usprawnia oglądanie filmów, pobieranie dużych plików czy prowadzenie rozmów internetowych. Jego kontynuatorem staje się powoli sieć 5G.

Kolejna generacja internetu

Opisywany standard jest następcą ciągle używanego systemu 3G. Dlaczego ta zmiana stała się konieczna? Stara generacja nie jest jednak już w stanie obsługiwać coraz większej liczby urządzeń i wymagających sporej przepustowości usług online. Sieci LTE są przystosowane do przesyłania danych z prędkością 150 Mb/s, a te Advanced nawet 500 Mb/s. To wielokrotny wzrost możliwości, z których można korzystać przy dobrym sygnale. Dlatego wiele osób zadaje sobie pytanie, jak poprawić zasięg LTE?

Czy LTE i 4G oznacza to samo?

W wielu przekazach oba terminy są używane zamiennie. Choć faktycznie nierozerwalnie się ze sobą łączą, to nie oznaczają tego samego. Pojęcie 4G określa po prostu sieć czwartej generacji, natomiast LTE to technologia, za pomocą której przesyła się dane.

Działanie sieci LTE

Ta technologia tak samo, jak poprzednie generacje działa dzięki falom emitowanym przez stacje bazowe, które są odbierane przez poszczególne urządzenia. Sieci LTE działać mogą na różnych częstotliwościach fal np. 800 MHz, 1800 MHz czy 2100 MHz, które różnią się nieco właściwościami. Niektóre rozprzestrzeniają się lepiej, więc mają korzystniejszy zasięg. Inne znów zapewniają lepszą przepustowość, co przekłada się na to, że bezstratnie obsłużą wiele urządzeń. Warto podkreślić, że czwarta generacja telefonii komórkowej w przeciwieństwie do 2G i 3G nie realizuje zwykłych rozmów telefonicznych.

Zalety LTE

Po przybliżeniu informacji o LTE warto poznać jego główne zalety. Jednym z atutów technologii jest niewątpliwie jej pojemność. Nawet mnóstwo sprzętów korzystających z niej jednocześnie nie ogranicza możliwości. Osiągi pozostają mniej więcej takie same, podczas gdy w wypadku 3G duża liczba użytkowników powodowała zwolnienie przepływu informacji. Ważną zaletę stanowi również spora odporność za zewnętrzne zakłócenia. Korzystanie z internetu jest dzięki temu znacznie bardziej komfortowe, filmy w wysokiej jakości są odtwarzane bez zacięć, a opóźnienia np. gier w czasie rzeczywistym są minimalne.

Słaby zasięg 

Niekiedy jednak z tych wszystkich dobrodziejstw nie można korzystać, bo sygnał jest zbyt słaby. Dlaczego nie ma zasięgu? Może istnieć wiele przyczyn tego stanu rzeczy. Jest to np.:

  • duża odległość do nadajnika,
  • niekorzystne ukształtowanie terenu,
  • konstrukcja budynku,
  • lokalizacja pomieszczenia pod ziemią.

Czasami w otoczeniu znajdują się też obiekty powodujące interferencję fal. Dopiero przeanalizowanie wszystkich czynników da odpowiedź, co wpływa na jakość połączenia LTE. Dobry rozwiązaniem jest zaufanie sprawdzonej firmie jak nasza, która zdiagnozuje i rozwiąże problemy.

Odpowiedni router

Istotnym elementem, który pozwoli na bezproblemowe korzystanie z internetu, jest router. Dobre urządzenie może pomóc w pozbyciu się kłopotów. Ważne, żeby się upewnić, że obsługuje ono wysokie kategorie sieci bezprzewodowej, co najmniej 6. kategorię. Równie ważne, aby oferował wsparcie dla standardu Wi-Fi 5, czyli 802.11ac. Górna granica szybkości przesyłu danych powinna wynosić przynajmniej 150 Mb/s, a najlepiej więcej, aby wykorzystać możliwości sieci LTE. Do sporych budynków najlepiej wybierać modele o dużej mocy, które gwarantują zasięg w każdym zakątku domu. Zwracając uwagę na takie aspekty, masz pewność, że zrobiłeś wszystko, aby cieszyć się sprawnym połączeniem.

Poprawianie zasięgu LTE

Gdy z urządzeniem wszystko jest dobrze, to antidotum na problemy z rozmowami telefonicznymi oraz korzystaniem z internetu jest wzmacniacz sygnału. Jest od najlepszą odpowiedzią na pytanie - jak poprawić zasięg LTE? Proponujemy profesjonalne repeatery, które wyeliminują zakłócenia. Nasza firma dzięki ogromnemu doświadczeniu przeanalizuje wszelkie szczegóły i zaproponuje rozwiązanie do każdego domu lub firmy. Praca i rozrywka znów stanie się przyjemnością. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą i kontaktu.