OPTIMA - Digital wave

Dlaczego mam słabe WIFI w domu?

Dziś szybki i stabilny internet stanowi standard, bez którego trudno pracować. Odchodzi się od połączeń przewodowych na rzecz Wi-Fi, czyli technologii pozwalającej na bezprzewodowy dostęp do sieci. Wykorzystuje się w niej fale o odpowiedniej częstotliwości nadawania i odbierania. Dzięki temu możliwa jest szybka transmisja danych z i do telefonów, laptopów, telewizorów bądź innych urządzeń AGD i RTV. Słaby zasięg może stanąć na przeszkodzie wygodne korzystania z tego wynalazku, dlatego wiele osób zastanawia się, jak poprawić zasięg Wi-Fi?

Czym dokładnie jest Wi-Fi?

Najprościej ujmując, Wi-Fi jest zestawem standardów określających bezprzewodowe sieci komputerowe. Na jej bazie użytkownicy mogą tworzyć sieci lokalne, czyli LAN (Local Area Network), oparte właśnie na tej technologii radiowej, stąd skrót WLAN (Wireless LAN). Z upływem czasu powstało wiele standardów takie komunikacji, które różnią się zasięgiem, szerokością pasma, częstotliwością pracy i innymi parametrami. Produkty kompatybilne są oznaczane specjalnym logo, które świadczy o zdolności do współpracy z innymi urządzeniami tego typu np. router i laptop. Niestety niekiedy mimo oznaczenia współpraca sprzętów pozostawia wiele od życzenia i pojawia się pytanie, dlaczego Wi-Fi słabo działa?

Techniczne aspekty sieci

Jak wspomniano, ta technologia wykorzystuje fale radiowe, które nadają informacje o określonych częstotliwościach. Istnieją dwa wykorzystywane pasma. To kanał 2,4 GHZ dający nieco lepszy zasięg oraz 5 GHZ, który jest nowszy i gwarantuje korzystniejszą jakość połączenia i szybszy transfer danych. Oba zakresy mają szereg kanałów, przez które mogą pracować poszczególne urządzenia. Pomaga to rozłożyć obciążenia tak, aby połączenia nie były przerywane. Warto jeszcze dodać, że w codziennym użytku efektywny zasięg Wi-Fi to zwykle obszar do maksymalnie kilkunastu metrów od routera.

Standardy Wi-Fi

Rozwój technologiczny przynosił kolejne usprawnienia i standardy różniące się osiągami. Są to:

  • 802.11a – do 54 Mb/s częstotliwość 5 GHz,
  • 802.11b – 11 Mb/s częstotliwość 2,4 GHz o zasięgu 30 metrów w otwartej przestrzeni,
  • 802.11g – 54 Mb/s częstotliwość 2,4 GHz, w praktyce osiąga transfery do 20-22 Mbit/s,
  • 802.11n – 300 Mb/s częstotliwość 5 GHz oraz 150 Mb/s w częstotliwości 2,4 GHz, obecnie jest najpopularniejszy,
  • 802.11ac – do 1 Gb/s,
  • 802.11ax – do 10 Gb/s, będzie w pełni wykorzystany dopiero w przyszłości.

Co ważne, choć podane oznaczenia nadal są powszechnie używane to stowarzyszenie zajmujące się zgodnością urządzeń Wi-Fi, wprowadziło w 2019 roku nowe, prostsze nazewnictwo. Opisane generacje są teraz określane jako Wi-Fi 1, Wi-Fi 2 i tak dalej.

Dlaczego Wi-Fi słabo działa? 

Problemy z siecią bezprzewodową mogą mieć wiele przyczyn. Zakłócenia często towarzyszą mieszkańcom bloków, w których sygnał z routerów nakłada się na siebie. Również żelbetonowe konstrukcje budynków prowadzą do komplikacji w transmisji. Warto jeszcze wspomnieć o zbyt słabej mocy urządzeń, które nie są w stanie pokryć całych powierzchni domów szybkim internetem, co prowadzi do licznych niedogodności np. w czasie nauki i pracy. Jednak podstawowym powodem słabego zasięgu Wi-Fi jest oddalenie od stacji bazowych. Jeśli do danej lokalizacji dociera słaby sygnał 3G czy LTE to sprzęt odbiorczy pokazuje tzw. jedną kreskę zamiast pięciu i trudno o szybkie łącze.

Poprawa zasięgu w domu

Gdy uświadomisz sobie, dlaczego masz słaby zasięg Wi-Fi, możesz podjąć odpowiednie kroki. Poprawa osiągów, dzięki zastosowaniu prostych metod powinna być widoczna od razu. Podstawowe działania to:

  • ustawienie routera w najbardziej odpowiednim miejscu w domu lub kupienie mocniejszego,
  • zmiana częstotliwości na 5 GHz,
  • zastosowanie wzmacniacza sygnału,
  • wymiana karty sieciowej.

Kompleksowe rozwiązanie

Niekiedy sytuacja wymaga kompleksowego podejścia i trzeba zwrócić się do profesjonalistów. Dzięki dużemu doświadczeniu wiemy, jak poprawić zasięg Wi-Fi. Oferujemy doskonałe wzmacniacze sygnału, które zagwarantują niezakłócony dostęp do sieci nawet w przypadku lokalizacji oddalonych od stacji nadawczych. Wybierz nasze usługi i przekonaj się jak łatwo poprawić zasięg bezprzewodowego internetu!