OPTIMA - Digital wave

Czym jest technologia 5G?

Szybki rozwój technologiczny daje nowe możliwości. Jednym z głównych napędów tej rewolucji jest technologia 5G, czyli sieć komórkowa piątej generacji. Umożliwia ona dostęp do niezwykle szybkiego internetu mobilnego, ale też tworzenie inteligentnych miast, rewolucję w przemyśle czy medycynie. Tylko ona będzie w stanie sprostać bardzo dużemu wzrostowi transmisji danych oraz liczbie połączeń, którą generują miliardy urządzeń. Opisywana innowacja jest obecnie w fazie wprowadzania i dynamicznego rozwoju, więc warto zainwestować we wzmacniacz sygnału.

Sieć 5G

Na początek, trzeba dokładnie określić, czym jest sieć 5G. To następca powszechnie do dziś stosowanej technologii LTE. Najnowsza generacja, podobnie jak poprzednie wykorzystuje energię częstotliwości radiowych do nadawania i odbierania danych, czyli zapewniania łączność między użytkownikami. W Polsce będzie ona działać docelowo na 3 pasmach:
  • 3,4-3,8 GHz, które zapewniają lepsze osiągi niż 4G,
  • 700 MHz, zapewniające zasięg na terenach słabo zaludnionych.
  • 26 GHz, umożliwiające ogromną przepustowość porównywalną ze światłowodami.

5G a poprzednie generacje

Niewątpliwie piąta odsłona sieci komórkowej jest ogromnym przeskokiem, bo mówimy o nawet 100 razy większych prędkościach, niż w przypadku poprzedniej generacji. Sieć 5G pozwala kierować sygnał dokładnie w kierunku urządzenia odbiorczego, co poprawia stabilność połączenia. Ponadto wykorzystuje ona wiele anten w stacji bazowej, by zapewnić większą wydajność. Ogólna specyfikacja prezentuje się bardzo obiecująco. Prędkość transferu to 20GB/s przy pobieraniu i 10Gb/s w czasie wysyłania. Maksymalne opóźnienie to 4ms, a możliwa jest nawet 1 ms. Co więcej, nawet milion urządzeń może przypadać na 1 kilometr kwadratowy.

Zalety i wyzwania

Zalety tej sieci są tak duże, że warto zainwestować we wzmacniacz sygnału 5G. Wspomniane osiągi gwarantują niezwykle szybki transfer danych, niezawodność oraz stabilność działania. Aby się nimi cieszyć, potrzebny jest dobry zasięg, który sprawi, że inteligentny dom czy poszczególne gadżety zyskają nowe funkcjonalności. Pewnym wyzwaniem będzie zapewnienie cyberbezpieczeństwa. Operatorzy i użytkownicy staną przed nowymi formami interakcji. Kluczową rolę zacznie odgrywać przemyślane i profesjonalne działanie.

Zmiany w wielu dziedzinach

Po wyjaśnieniu czym jest sieć 5G, trzeba uświadomić sobie jakie praktyczne zastosowania przyniesie. W niedalekiej przyszłości miliony urządzeń zostanie ze sobą połączonych i bez ingerencji człowieka będą komunikować się między sobą. Codziennością będą inteligentne drogi i autonomiczne samochody. W fabrykach zaawansowane maszyny same dadzą radę tworzyć skomplikowane konstrukcje. Technologia umożliwi lekarzom przeprowadzać zdalne operacje, dzięki brakowi opóźnienia w przekazie. To wszystko połączone utworzy zupełnie nowe miasta, szkoły czy zakłady pracy. Rewolucja już się rozpoczęła, zamiast zdawać pytanie, dlaczego warto zainwestować we wzmacniacze sygnału 5G, lepiej od razu pójść z duchem czasów.

Domowe innowacje

Również w domowym zaciszu każdy odczuje wydatne zmiany. Niezwykle szybki internet zmieni sposób, w jaki pracujemy, odpoczywamy i przetwarzamy treści. Technologia 5G to:
  • kilkunastokrotnie szybsze pobieranie nawet dużych plików,
  • oglądanie filmów w 4K i 8K bez najmniejszego zacięcia,
  • możliwość korzystania z gier i aplikacji w chmurze bez pobierania ich na dysk,
  • wideorozmowy w najwyższej jakości obrazu i bez opóźnień.

Czy 5G jest bezpieczne?

Popularny temat stanowi rzekoma szkodliwość sieci 5G i jej fatalnego wpływu na organizm człowieka. Narosło mnóstwo teorii spiskowych, które nie mają oparcia w nauce. Trzeba podkreślić, że żadne badania nie wykazały szkodliwości tej technologii. Wykorzystywane fale radiowe są takie same jak w przypadku np. kuchenki mikrofalowej, lecz ich moc jest milion razy mniejsza. W efekcie nie ma mowy o nagrzewaniu się tkanek. Ostatnie analizy pokazały nawet, że promieniowanie emitowane przez stacje nadawcze nie przechodzi przez skórę człowieka. Obawianie się przekaźników czy wzmacniaczy sygnału 5G jest więc nieracjonalne.

Szybki rozwój sieci w Polsce

Rozwój technologii 5G jest w Polsce niezwykle szybki. Operatorzy poszerzają jej zasięg o kolejne obszary. Chociaż już miliony Polaków mogą cieszyć się dobrodziejstwami tej generacji sieci bezprzewodowej, to są miejsca, gdzie jej odbiór jest wciąż niemożliwy.

Już wiesz, dlaczego warto zainwestować we wzmacniacze sygnału 5G. Teraz wystarczy wybrać odpowiednią do tego firmę. Nasze przedsiębiorstwo ma ogromne doświadczenie w tej dziedzinie. Dokładnie analizujemy sytuację, a następnie proponujemy profesjonalne urządzenia, które dają dostęp do bezproblemowych rozmów i szybkiego internetu!