OPTIMA - Digital wave

Od czego zależna jest cena repeatera?

Poznaj najważniejsze parametry urządzeń wzmacniających zasięg sieci bezprzewodowej i dokonaj dobrego zakupu.

Nowoczesny repeater to urządzenie, które zapewnia wzmocnienie zasięgu sieci Wi-Fi. Warto w nie zainwestować w każdym obiekcie – mieszkalnym, firmowym czy użyteczności publicznej – gdzie występuje problem z jakością połączenia bezprzewodowego. Dowiedz się, od czego zależy cena repeatera i czym kierować się w trakcie zakupu.

Co to jest repeater?

Obok angielskojęzycznej nazwy repeater w branży funkcjonują inne określenia tego samego urządzenia, m.in.:

• regenerator sygnału sieci bezprzewodowej,
• extender,
• przekaźnik,
• wzmacniacz.

Niezależnie od producenta czy ceny podstawowym zadaniem tego sprzętu jest poprawa zasięgu WLAN, czyli bezprzewodowej sieci lokalnej, która działa z wykorzystaniem Wi-Fi.

Dlaczego warto kupić repeater?

Wzmacniacz sygnału sieci bezprzewodowej jest urządzeniem o niewielkich gabarytach, ale zapewnia dużą pomoc w obiektach, w których występuje problem z zasięgiem. W repeater warto zaopatrzyć się zawsze wtedy, gdy jakość Wi-Fi nie pozwala na satysfakcjonujące korzystanie z sieci – przeglądanie stron, mediów społecznościowych czy serwisów streamingowych. Tego typu problemy występują nawet w stosunkowo niewielkich obiektach, jak mieszkania i domy.

Przeszkodą do płynnego działania Wi-Fi mogą być grube ściany czy nietypowe umiejscowienie routera. Zakup odpowiedniego urządzenia wzmacniającego sygnał umożliwia korzystanie ze łącza bezprzewodowego na terenie całego domu, a nawet w ogrodzie. Wiedząc, od czego zależy cena repeatera, warto wybrać model, który zapewni płynność pracy, gier czy korzystania z multimediów. W nowoczesne warianty tego urządzenia warto wyposażać też:

  • sklepy,

  • restauracje,

  • kancelarie,

  • lokale usługowe

  • obiekty użyteczności publicznej,

  • biura.

Od czego zależy cena repeatera?

Podobnie jak w przypadku innych urządzeń elektronicznych, zróżnicowanie cen repeaterów jest naprawdę duże. Najtańsze modele kosztują kilkadziesiąt zł, ale bardziej zaawansowany sprzęt to wydatek rzędu kilkuset zł. Czym zatem kierować się w trakcie wyboru?

Pasmo

Urządzenia podłączone do sieci, jak laptopy czy smartfony, korzystają z dwóch standardowych częstotliwości: 2,4 GHz oraz 5 GHz. Droższy wzmacniacz emituje sygnał w obu pasmach, co sprzyja płynnemu korzystaniu z Wi-Fi kilku urządzeń w tym samym momencie.

Antena

Standardowym elementem regeneratora sygnału sieci jest antena. Modele, które posiadają dwie, trzy, a nawet cztery anteny, pracują jeszcze wydajniej. Warto porównać repeatery pod kątem specyfikacji technicznej anteny, analizując, czy jest wielokierunkowa czy odkręcana oraz weryfikując jej możliwości.

Transmisja

Szybkość działania internetu jest podawana w jednostce Mbit/s, np. 600 Mbit/s. Wraz z deklarowaną przez producenta prędkością rośnie cena urządzenia, dlatego na droższe modele warto zdecydować się w przypadku realnych potrzeb, np. z myślą o gamingu.

Obsługiwane standardy

Wybierając wzmacniacz, sprawdź też, jakie standardy sieci obsługuje: IEEE 802.11n, 802.11g, 802.11ac czy 802.11a.

Inne parametry

Przy wyborze repeatera warto zwrócić uwagę także na inne elementy parametry urządzeń, m.in. sposób zasilania, spełniane normy czy dodatkowe funkcje. Należy też pamiętać o tym, żeby podpisując umowę na dostarczanie sygnału internetowego, wybrać szybką sieć.

Repeater w dobrej cenie

Przechodząc do podsumowania, warto podkreślić, że cena repeatera przekłada się na jakość jego pracy, dlatego lepiej unikać najtańszych rozwiązań. Aby dokonać dobrego wyboru i nie przepłacić, warto skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów. Pod marką Optima działamy już od lat 90., dostosowując ofertę do współczesnych wymagań. W celu ustalenia kosztu wzmocnienia sygnału, konsultujemy z klientami wszystkie czynniki, od których zależy wybór odpowiedniej technologii, m.in. powierzchnię budynku czy standardy sieci.

Instalacja wzmacniacza jest standardowo bardzo łatwa. Zgodnie z instrukcjami wystarczy połączenie z wskazanym adresem IP i szybka konfiguracja, dzięki której można niezwłocznie rozpocząć korzystanie z Wi-Fi na znacznie lepszym poziomie niż do tej pory.