OPTIMA - Digital wave

Czym jest DCS (GSM 1800) oraz WCDMA?

Technologia GSM 1800 zwana również Digital Communication System, DCS jest obok GSM 900 drugim najbardziej rozpowszechnionym standardem tego typu na świecie. W jej przypadku transmisja danych i mowy odbywa się w paśmie częstotliwości 1710-1880 MHz. Jest ona powszechnie używana w Europie, Azji i Afryce. Z łącznością ma też związek WCDMA (Wideband Code Division Multiple Access), czyli metoda dostępu do sieci radiowej pracującej w UMTS. Projekt ten dotyczył szybkiego dostępu do internetu i zaczął być rozwijany pod koniec XX wieku

Generacje GSM

Aby lepiej zrozumieć wszystkie szczegóły, warto przybliżyć rozwój GSM, czyli Global System for Mobile. Jest to standard cyfrowej mobilnej komunikacji. Jego rozwój rozpoczął się w latach 80 i rozbudowywano go najpierw w ramach częstotliwości 900 MHz. Ta technologia do dziś umożliwia:
  • transmisję danych,
  • przesyłanie głosu,
  • wysyłanie wiadomości SMS czy faksów.
Sieci komórkowe nieustannie się rozwiały, więc w latach 90. rozpoczęto prace nad drugą fazą projektu. Zdefiniowano standard GSM działający w paśmie 1800 MHz, zwany DCS. Na świecie wykorzystuje się też częstotliwości 850 MHz czy 1900 MHz.

Standard GSM 1800

Technologia ta była sporym krokiem w kierunku poprawy jakości połączeń. Komunikacja stała się prostsza. Znacznie wzrosła efektywność wykorzystywania pasma radiowego. Operatorzy budujący sieci telefoniczne w tym standardzie zwykle łączą je ze starszym GSM 900. Powstaje wtedy wspólna sieć szkieletowa, a systemy stacji bazowych są rozwijana niezależnie dla obu częstotliwości. Współczesne smartfony i inne urządzenia umożliwiają transmisję w obu standardach. To ważne, ponieważ dzięki temu w czasie przemieszczania się pomiędzy różnymi przekaźnikami nie utracimy połączenia.

DCS od strony technicznej

Przesyłanie danych w tej technologii odbywa się na 374 częstotliwościach rozłożonych co 200 kHz. Od 1710 MHz do 1785 MHz jest uplink, czyli częstotliwości, na których telefony nadają sygnał odbierany, a od 1805 MHz do 1880 MHz downlink, czyli te pasma, na których stacje bazowe nadają sygnał odbierany przez urządzenia. Maksymalny zasięg komórki, czyli obszaru, gdzie sygnał dominuje, wynosi w przypadku GSM 1800 około 8 kilometrów. To znacznie mniej niż w przypadku starszej metody, ponieważ im wyższe standardy, tym więcej energii trzeba użyć. Sprawia to, że DCS jest idealny, gdy tworzy się sieci komórkowe na obszarach gęsto zaludnionych, jak miasta.

Korzyści dla użytkownika

Warto podkreślić, że sieć 4G również zajmuje pasmo 1800 MHz. Ta generacja telefonii umożliwia znacznie szybszy transfer danych niż poprzednie. Oferowana prędkość internetu mobilnego sięga tu 300 Mb/s, dzięki czemu opóźnienia w dostarczaniu informacji są o wiele mniejsze. W praktyce pozwala to na komfortowe korzystanie z sieci do oglądania filmów, rozmów wideo czy wymagających gier online. Jeśli sygnał jest słaby, powoduje to znaczne spadki osiągów, co zazwyczaj niezwykle irytuje. Nasza firma może rozwiązać ten problem np. przez montaż repeaterów. Wzmacniamy sygnał w pasmach GSM, DCS, UMTS, LTE oraz 5G.

Czym jest WCDMA?

Zacząć należy od wyjaśnienia pojęcia UMTS, czyli Universal Mobile Telecommunications System. Jest to sieć trzeciej generacji (3G), która oferuje dużą szybkość przesyłania danych. Bazuje ona na GSM oraz WCDMA jako transportu radiowego. Ta ostatnia została właśnie pod koniec XX wieku wybrana do dostarczenia usług multimedialnych w ramach 3G. Wykorzystuje ona technologię nośną o szerokości pasma 5MHz. Dzięki temu umożliwia dostarczanie danych w zakresie od 8kb/s do 2 Mb/s w strefie lokalnej i 384 kb/s w pozostałych regionach. Opisywany standard przyczynił się do rozwoju sieci telefonicznych. Znacznie łatwiejsze stało się pobieranie gier, prowadzenie wideokonferencji, synchronizowanie dokumentów.

Aspekty techniczne

Należy podkreślić, że UMTS nie jest kompatybilny z GSM. Oznacza to, że telefony GSM nie będą współpracować z siecią UMTS. Z tego powodu sprzedawane urządzenia obsługują oba standardy. Sieć telefoniczna 3 generacji wykorzystuje transmisję WCDMA na dwóch pasmach – o częstotliwości 1900 MHz (uplink) oraz 2100 MHz (downlink).

Wzmacnianie sygnału

W miejscach oddalonych od nadajników sygnał może być bardzo słaby. Powoduje to, że rozmowy telefoniczne czy przeglądanie internetu staje się niemożliwe. Nasza firma zapewnia profesjonalne usługi wzmacniania zasięgu GSM, 3G, LTE. Pomożemy w przypadku każdej sieci. Oferujemy doskonałe urządzenia, repeatery, które pozwolą na niezakłócony dostęp do usług bezprzewodowych. To idealne rozwiązanie dla hoteli, biurowców, domów prywatnych i zakładów pracy.